Bosna Hersek’ten Sırbistana tepki

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Denis Beçiroviç:”Bosna Sırp Cumhuriyeti, hiçbir zaman devlet olmamıştır ve olmayacaktır”

Bosna Hersek’i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti yetkililerinin son dönemde Sırbistan’a yaptıkları ziyaretlerde bağımsız bir devlet gibi hareket etmeleri ve Sırbistan Meclis Başkanı’nın da Bosna Sırp Cumhuriyeti’ni “devlet” olarak nitelendirmesi tepkilere neden oldu.

Bosna Hersek Parlamentosu’nu oluşturan iki meclisten biri olan Temsilciler Meclisi’nin Başkan Yardımcısı Denis Beçiroviç, AA’ya yaptığı açıklamada, Sırbistan Meclis Başkanı Neboyşa Stefanoviç’e Bosna Sırp Cumhuriyeti’ni bağımsız bir devlet gibi gösterme çabalarını protesto eden açık mektup yolladığını bildirdi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Meclis Başkanı İgor Radoyiçiç ve Sırbistan Meclis Başkanı Stefanoviç’in dün Belgrad’daki görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında Stefanoviç’in Bosna Sırp entitesini devlet ve ülke olarak tanımlanmasına tepki gösteren Beçiroviç, mektupta Stefanoviç’in bu tavrının Dayton Barış Antlaşması ve Bosna Hersek Anayasası’nı ihlal ettiğini vurguladı.

Bu yöndeki adımların Sırbistan ve Bosna Hersek ilişkilerine zarar vereceğini belirten Beçiroviç, mektubunda “Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin devlet olduğunu dile getirmek çok tehlikelidir. Bosna Sırp Cumhuriyeti hiçbir zaman devlet olmamıştır ve olmayacaktır. Bosna Hersek uluslararası yasalarca tanınmış devlet yapısına sahip bir ülkededir ve yeni göreve başlayan Sırbistan Meclis Başkanı Stefanoviç bunu bilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Sırbistan Meclis Başkanı Stefanoviç’in bu tutumuna rağmen, Bosna Hersek’in bölgedeki tüm ülkeler ile ekonomik, sosyal ve siyasi ilişkilerini geliştirmek istediğini vurgulayan Beçiroviç, “Biz komşu ülkeler ile iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz. Fakat, herhangi bir işbirliği için bizim toprak bütünlüğümüzü ve egemenliğimizi kabul etmeleri ve buna saygı göstermeleri ön koşuldur” dedi.

 

-“Bosna Sırp Cumhuriyeti devlet değildir”-

 

Bosna Hersek’teki AB Yüksek Temsilciliği Ofisi (OHR) tarafından yapılan yazılı açıklamada da Sırbistan Meclis Başkanı Stefanoviç’in açıklamasına tepki gösterildi.

Bosna Hersek’teki AB Yüksek Temsilciliği Sözcüsü Eldar Subaşiç, AA’ya yaptığı açıklamada, Sırbistan Meclis Başkanı Neboyşa Stefanoviç’in Bosna Sırp Entitesi’ni devlet olarak tanımladığı açıklamaları “hukuki temeli olmayan ve asılsız” ifadeler olarak değerlendirdi.

Subaşiç, “Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin devlet olduğu, yasal olarak egemen olduğu ya da Bosna Sırp Cumhuriyeti Meclisi’nin devlet meclisi olduğu iddiaları hukuki temeli olmayan asılsız iddialardır” dedi.

OHR sözcüsü Subaşiç, Bosna Hersek anayasasının uluslararası platformda tanınmış ve Bosna Hersek entitelerinin statüsünü açık bir şekilde belirlediğinin altını çizdi.

Dayton Antlaşması’nı imzalayan bir taraf olarak Sırbistan’ın antlaşmaya saygı göstermesi ve uyması gerektiğini belirten Subaşiç, “Dayton Barış Antlaşması’nın eki olan Bosna Hersek anayasası, bahsi geçen hususta oldukça nettir. Bosna Sırp Cumhuriyeti, Dayton Barış Antlaşması’yla Sırbistan’ın da toprak bütünlüğünü ve siyasi bağımsızlığını resmen tanıdığı Bosna Hersek devletinin bir parçasıdır” diye konuştu.

Ayrılıkçı söylemleri ile bilinen Bosnalı Sırpların lideri ve Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik de geçen hafta Belgrad’a düzenlediği ziyarette yaptığı açıklamada, Bosna Sırp Cumhuriyeti’ni “devlet” olarak nitelendirmiş, Boşnak yetkililer ile Bosna Hersek’teki ABD ve AB yetkilileri buna tepki göstermişti.

Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.