Balkan Kültür Evi’nde “Bosna-Hersek’teki Son Protestolar ve Arka Planı” Tartışıldı

Bal-Türk'ten Haberler Faaliyetler Fotoğraflar
İçeriği Paylaş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ortak proje kapsamında işletilen Balkan Kültür Evi faaliyetlerine yeni bir söyleşi ile devam etti. Seka Kültür Alanındaki Balkan Kültür Evi’nin söyleşi başlığı “Bosna Hersek’teki Protestolar ve Arka Planı” idi. Söyleşi konuğu sahayı çok iyi bilen değerli gazeteci Ayhan Demir oldu.

Farklı Balkan Derneklerinden İlgi

Bal-Türk, Istırancalılar, Rumeli & Balkan Platformu, Maphoytag Derneği ve İstanbul Siyasal Mezunları Grubunun ilgi gösterdiği söyleşi, sergi salonunda simit peynir ikramı ile başladı. Geleneksel bir havada dizayn edilmiş söyleşi odasında katılımcılar yapılan sunumu ilgi ile takip etti.

Rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in Türkiye’ye emanet ettiği ülke, kardeş ülke’nin savaşın akabinde ki Dayton anlaşması sonrası siyasi durumu ifade edildi. Bosna-Hersek’in halihazırdaki federatif ve kantonal yapısı detayları ile harita üzerinde aktarıldı. Ekonomik yapı ile ilgili bilgilendirme yapılırken, son dönemde özellikle Tuzla Bölgesinde yaşanan ve ülke geneline yayılan protestoların arka planında yatan gizli emeller aktarıldı. Türkiye’deki eş zamanlı gerçekleşen protestolarla benzerlikleri aktarıldı. Söyleşi sonunda interaktif biçimde birey olarak üstümüze düşenler ve ülke olarak üstümüze düşenler tartışıldı. Katılımcıların pür dikkat takip ettiği söyleşi talep üzerine gecenin geç saatine kadar devam etti.

IMG_1897

IMG_1892

IMG_1898

IMG_1901

IMG_1902

IMG_1903

IMG_1904

IMG_1905 IMG_1906

IMG_1910

IMG_1911

IMG_1913


İçeriği Paylaş