Bosna Hersek’te yeni toplu mezar bulundu

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek'te yeni toplu mezar bulundu

Kozluk’taki şehir çöplüğünde ortaya çıkarılan toplu mezarda, Bosna savaşında katledilen 15 kurbana ait iskeletler tespit edildi

 

Bosna Hersek’in kuzeydoğusundaki Kozluk’ta bulunan toplu mezarda, Bosna savaşı sırasında öldürülen 15 kurbana ait iskeletler tespit edildi.

Bosna Hersek Savcılığından yapılan yazılı açıklamada, Kozluk’taki şehir çöplüğünde ortaya çıkarılan toplu mezara, Lahey’deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinden uzmanların da gittiği ve kazılar sonucunda 15 kurbana ait iskeletlere ulaşıldığı bildirildi.

Açıklamada, kazı çalışmalarının 10 gün önce başladığı belirtilirken, savcılık yetkililerinin halen bölgedeki araştırmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Uzmanlar, Kozluk civarında irili ufaklı daha çok toplu mezar bulunabileceğini dile getirirken, bölgede en az 200 kurbanın cesedine ulaşılmasının beklendiği kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre, savaş sırasında Srebrenitsa’dan getirilen ve aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da olduğu bine yakın sivil, Kozluk’taki şehir çöplüğünde Sırp askerler tarafından kurşuna dizilerek öldürülmüştü.

Bosna Hersek Savcılığının talimatıyla geçtiğimiz günlerde bir kişi, Kozluk’ta yaşananlarla ilişkisi olduğu şüphesiyle gözaltına alınmıştı.

 

Kaynak: Dünyabülteni


İçeriği Paylaş