Bosna 15 aydır hükümetsiz

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Ülkedeki siyasal kaosun sebebi olarak aynı zamanda ülkenin anayasası konumundaki Dayton Barış Anlaşması gösteriliyor.Yaşanan açmazı sona erdirmek üzere harekete geçen “Yeni Eylem İnisiyatifi “artık yeter” diyor.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bosna-Hersek’te seçimlerin üzerinden tam 15 ay geçti ancak hâlâ hükümet kurulamadı.

Ülkedeki siyasal kaosun sebebi olarak aynı zamanda ülkenin anayasası konumundaki Dayton Barış Anlaşması gösteriliyor.

Yaşanan açmazı sona erdirmek üzere harekete geçen “Yeni Eylem İnisiyatifi “artık yeter” diyor.

“DAYTON KRİZİ”

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren kanlı bir savaş.. Yüz binlerce ölüm… Bosnalı Müslümanların soykırıma tabii tutuluşu akılda kalanlar…

Avrupa’nın orta yerindeki bu vahşet, neden sonra Dayton Barış Anlaşması ile sonlandırıldı ama yıllarca devam edecek tartışmaların da kapısını araladı.

Aynı zamanda ülkenin anayasası niteliğindeki Dayton’dan dolayı ülke şu an karmakarışık bir sistemle yönetiliyor. Aslında yönetilemiyor. Bosna’da 15 aydır hükümet kurulamıyor.

Nüfusu 4.5 milyon civarında olan ülkede, tuhaf sistem sebebiyle 760 milletvekili, 180 bakan, 14 başbakan ve beş cumhurbaşkanı bulunuyor.

Belirsizlik Ülkeyi Tüketiyor

Siyasal belirsizlik, ekonomik ve sosyal problemleri de beraberinde getiriyor. Fakirlik ve sosyal paslanma ülkeyi içten içe tüketiyor.

Bu belirsizliğe ve kötü gidişe dur demek isteyen onlarca aydın “Yeni Eylem İnisiyatifi” adında bir oluşuma gittiler.

“Bosna Hersek’te değişim için halka ve dünyaya çağrı.” başlıklı bir de deklarasyon yayınlayan aydınlar uluslararası toplumun harekete geçmesini istiyorlar. Ve bunu da ilk etapta toplanacak uluslararası bir konferansla uygulamaya koymak istiyorlar.

Yeni Eylem İnisiyatifi Başkanı Miro Laizovic, “Bosna-Hersek şu an çok zor bir dönemden geçiyor. Biz resmi bir çağrı yapıyoruz hem kendi devletimize, hem halkımıza hem de ulusalararası kamuoyuna. Amacımız Dayton Anlaşması öncesi Bosna-Hersek Cumhuriyeti olduğumuz dönemin siyasi ortamına dönmek. Bugünkü tabloyu değiştirmek istiyoruz.” dedi.

“Böyle Giderse Bölünürüz”

İnisiyatifin Genel Sekreteri Emir Zlata ise yaşanan siyasi bunalımın oluşturacağı tehlikeye dikkat çekiyor. “Böyle giderse bölünürüz” dedi.

Emir Zlata, “Bu sistem böyle giderse Bosna anca bölünür. Geleceği olmaz. Bakın şu an çok yaşlı bir nüfusumuz var, gençler ülkeyi terkediyor. Avrupa Birliği standartlarında bir anayasaya ihtiyacımız var. Kimseye ayrıcalık, üstünlük vermeyen bir anayasaya. Önce uluslararası kamuoyunun desteğini almamız lazım.” diye konuştu.

İnisiyatifin Kültür İşlerinden Sorumlu Yöneticisi Ayet Arifi ise bu zorlu süreçte, Türkiye’den destek istiyor.
Arifi, “Tüm dostlardan özellikle Türkiye’den yardım hem istiyoruz, hem bekliyoruz. Türkiye’nin yaklaşımı çok önemli. Türkiye iyi ve köklü bir siyaset yürütmekte” dedi.

Bosna-Hersek’e yeni ve güzel bir gelecek arayan “Yeni Eylem İnisiyatifi”, Haziran ayında başlattıkları oluşumlarına şimdiden büyük destek bulmuş. Her kesimden ve hemen her partiden isimleri bünyesinde barındıran sivil oluşum, partiler üstü bir anlayışı benimseyerek, çözüme gitme düşüncesinde.

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.