Borisov, İsrail’den ne istiyor?

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov birkaç ay önce İsrail’i ziyaret etti ve Netanyahu’ya İsrail Hava Kuvvetlerinin Bulgaristan hava sahasını kullanmasını önerdi. Borisov, oldukça olağandışı bir şekilde, zamanın Mossad şefi Meir Dagan’la bir toplantı yaptı ve İsrail’e güvenlik ve istihbarat işbirliği teklif etti. Bulgaristan başbakanı, Dagan’ı Sofya’ya davet etti ve Bulgaristan gazetelerinin Mossad yetkilisiyle yaptığı toplantı fotoğraflarını yayınlamalarına izin verdi ki herhangi bir Mossad şefinin yabancı bir ülkeyi ziyareti duyulmamış bir haberdi. Doğal olarak, Borisov bunun karşılığında bir şeyler istiyordu: Bulgaristan’ın ileri sanayi teknolojisi geliştirmesine yardım edilmesini ve daha önce Türkiye’yi ziyaret eden İsrailli turist pastasından pay istedi.
İsrail-Yunanistan-Bulgaristan arasındaki yakın ilişkiler Romanya’da da fark edildi; Romanya, hava sahasını Yunanistan’dan önce açmıştı İsrail’e. Fakat bir yıl önce bir İsrail helikopteri havada infilak edip İsrailli pilotlar öldüklerinde işbirliği sona ermişti. Bu arada, Slovenya, Hırvatistan ve Makedonya, İsrail’le ilişkileri iyileştirmeye ilgi duyduklarının işaretini verdiler.
Balkan devletleri, Arap Birliği’nin Eylül ayında Filistin devletinin BM üyeliğinin tanınması talebini reddeden İsrail-ABD duruşunu destekleyecek gibi duruyorlar.

El Ahram Gazetesi


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.