Birleşmiş Milletler Temsilcisi Bulgaristan Başmüftülüğü’nü Ziyaret Etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Birleşmiş Milletler Azınlıklar Bağımsız Uzmanı Gay McDougall 5 Temmuz 2011’de Bulgaristan Başmüftülüğü’nü ziyaret ederek Başmüftü Yardımcısı Vedat S. Ahmed ile görüştü.

Görüşmeye Başmüftülük Genel Sekreteri Hüzeyin Hafızov ve “Uluslararası İlişkiler ve Protokol” Dairesi Sorumlusu Hayri Emin de katıldı.
Sayın McDougall’ın ülkemizi ziyaret sebebi, Bulgaristan’ın azınlıklar politikasını yakından tanımak ve ülkemiz tarafından Ulusal, Etnik, Dinsel ve Dilsel Azınlık Mensupları Hakları Deklarasyonu’nun uygulamasını gözlemlemektir. Yapılan görüşmede sayın Vedat S. Ahmed Başmüftülüğün temel sorunlarını tanıttı. Başmüftülük ekibi BM temsilcisine, Müslümanlara ve dini mabetlere yönelik nefret suçu ve saldırılar, islamofobya, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık, hala geri alınamayan vakıf malları ile ilgili sorunlar, 20 yıldır süren müftülüğün mahkeme tescili vs. konular hakkında ayrıntılı bilgiler verdiler.

BM temsilcisi Bulgaristan ziyareti sırasında diğer etnik ve dini topluluklarla da görüşme yaparak Yahudi toplumu, Romenler, Pomaklar, Makedon azınlığı ve diğer dini azınlıklarların temsilcileriyle görüştüler. BM temsilcisi ülkedeki etnik, dini ve dil azınlıklarının haklarını uygulamalarına ilişkin yasalarla da ilgilenmektedir.
BM temsilcisi Bulgaristan ziyaretinden sonra ülke hakkında rapor yayınlayacaklar.

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.