BH’yi ziyaret eden Türk dışişleri bakanı: hükümeti kurmak “hayati derecede önemli”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kosova ve Romanya’yı da kapsayan Balkan turunun ikinci durağı olarak 29 Ağustos Pazartesi günü BH’ye geldi.

Basın mensuplarına konuşan Davutoğlu, kendisini evinde hissettiğini ve bu yüzden de Ramazan Bayramını BH’de geçirmeyi tercih ettiğini söyledi.

Bakan, BH’deki tüm ilgililere gayret edip bir devlet hükümeti kurmaları yönünde önemli bir mesaj vermekte de gecikmedi.

Davutoğlu, “BH, seçimlerden sonra hükümet kurmama konusunda dünyada bir istisna değil. Fakat, çok fazla şey kaybettiği için başka türlü bir yolu kaldıramayan özel bir ülke.” dedi.

Bakan, siyasilerin hükümeti ve muhalefeti kazananlar ve kaybedenler olarak görmemeleri gerektiğini de belirtti. Bunun yerine, BH’nin Avrupa-Atlantik entegrasyonunu bir an önce mümkün kılacak işlevsel bir çözüm düşünmeleri gerektiğini kaydetti.

Davutoğlu, “Hükümet olmadan, bir ülkedeki bütün önemli süreçler ertelenir. BH’nin durumundaysa, bu NATO üyeliğidir. Türkiye BH’nin bu konuda tek bir geri adım bile atmaması gerektiğini savunsa da, hükümeti kurmak hala sizin işiniz.” dedi.

Baş diplomat, işleyen bir hükümet kurmanın hayati önem taşımasının bir diğer nedeninin de, ekonomik kalkınma olduğunu savundu. Bakan, “Bu ülke ekonomik açıdan gelişme potansiyeline sahip, ancak siyasi istikrara ve onu yönetenlerin uzak görüşlü vizyonuna ihtiyaç duyuyor.” dedi.

BH’li siyasi liderler teke tek görüşmelerde Davutoğlu’na, söz konusu çıkmazı aşmak için diyaloğa girmeye istekli olduklarını söylediler. Yüksek Temsilci Valentin İnzko, bu tür cesaret verici açıklamaların yanı sıra, ihtiyat çağrısında da bulundu.

İnzko, “Bu ziyaret kesinlikle olumlu bir etki yaratacak olmakla birlikte, mucizeler bekleyemeyiz.” dedi.

Davutoğlu ziyaret vesilesiyle BH Amerikan Üniversitesi’nde bir ders vererek, Türkiye’nin Avrupa’nın çevresi değil, merkezi olarak nitelendirdiği Balkanlar’la ilgili vizyonunu sundu.

“Geçmişin sorunlarına yeni bir vizyonla bakılmalı. Ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyulmalı, Balkanlar’daki barış zemini de budur. Ülkemiz Kosova ve BH’yi iyi tanımaktadır ve her ikisi için de ilkelerimiz aynıdır. Diyalog bütün sorunların çözümüdür ve hepimiz kendimizi AB içinde bulduğumuzda, sınırlar sorun olmaktan çıkacaktır.”

Tuzla Üniversitesi, başarılarından ötürü Davutoğlu’na fahri Bilim Doktoru diploması verdi.

Tuzla Üniversitesi Dekanı Enver Haliloviç, “Profesör Davutoğlu Batı Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Doğu’da iyi komşuluk ilişkilerinin gelişmesinin yanı sıra iyi ilişkilerin güçlenmesi, işbirliği ve Doğu-Batı anlayışına da özel katkılar sağladı.” dedi.

Profesör ve BH Federasyonu eski cumhurbaşkanı Eyüp Ganiç, Davutoğlu’nun ziyaretinin önemini şu sözlerle özetledi: “Profesör Davutoğlu, çok güçlü bir diplomat ve şayet BH kendisine ve halkına iyilik yapmak istiyorsa, Profesör Davutoğlu’nun bu ziyaretini iyi kullanmalı.”

SETimes.com

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.