BH’de güçlü duygular ve iyileşmemiş yaralar

Söyleşiler
İçeriği Paylaş

Oda, köşedeki televizyon dışında sessiz. Duvarlarda, Bosnalı Sırp güçleri 11 Temmuz 1995’te BM güvenli bölgesi Srebrenica’yı işgal ettiğinde ortadan kaybolan veya ölenlerin resimleri asılı.

Katliamla ilgili gerçekleri ortaya çıkarmaya adanmış bir STK olan Srebrenic Kadınları’nın genel merkezinde, üyeler uzun zamandır umut ettikleri bir olayın haberini izliyorlar. 8 bin kadar erkek ve çocuğun infazına izin verdiğine inanılan eski general Ratko Mladiç, Sırp polisi tarafından tutuklandı.

Örgütün başkanı Hayra Catiç, asla bulunmayan oğlunun resmi televizyonda yayınlanırken, “16 yıldır bu katilin tutuklanmasını bekliyorum.” diyor.

“Oğlum ve kocam öldü, kimse onları geri getiremez, diğer akrabalarımı da geri getiremez, ama en azından şunu biliyorum ki adalet yerini buldu ve Srebrenica katliamının en büyük sorumlusu yakalandı.”

Srebrenica’da sağ kurtulan Sabaheta Feyziç, Mladiç’in eylemleriyle ilgili dokunulmazlığın sona ermesinin kendisini rahatlattığını söylüyor.

SETimes’a konuşan Feyziç, “Bu Bosna-Hersek (BH) soykırımlarının tüm kurbanları için, biraz da olsa adalet.” diyerek şöyle devam etti: “Mladiç, bugüne kadar ardında sayısız ölü ve kederli aile bırakarak, son derece rahat bir hayat sürdü.”

Feyziç, “Umarım Lahey mahkemesi Mladiç davasında, Slobodan Miloseviç ve Radovan Karaciç’te olduğu gibi kararsız kalmaz ve yaşadığımız acıları mahkeme ortamında hafife almaya kalkışmaz.” dedi.

BH büyük oranda kutuplamış bir ülke olmaya devam ediyor ve Mladiç hâlâ Sırplar arasında destekleniyor. Bazıları onu kahraman olarak görüyor. Bosnalı Sırp savaş mağdurları örgütünün başkanı Branislav Dukiç büyük hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Ancak Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milorad Dodik, sürpriz bir hareketle Belgrad’ı Mladiç’i yakaladığı ve iade etmeye hazırlandığı için eleştirmedi. Dodik, tutuklamanın Sırbistan’ın Dayton Anlaşmaları çerçevesindeki vaatlerinin -ihtilafa taraf olan tüm ülkelerin bulunduğu vaatler- yerine getirilmesi olduğunu söyledi.

“Sırp Cumhuriyeti kurumları, milliyeti veya dini inancı ne olursa olsun, savaş suçları işlemiş birini asla savunmamıştır ve savunmayacaktır.” diyen Dodik, BH ordusu üst düzey yetkilileri ve generallerinin de yargılanmasını umduğunu da sözlerine ekledi.

BH’nin savaş zamanı devlet başkanının oğlu ve şu anda üçlü cumhurbaşkanlığı üyesi olan Bekir İzzetbegoviç ise bu gelişmenin, savaş zamanındaki zulümlerle ilgili gerçekleri nihayet ortaya çıkarmasını umuyor.

İzzetbegoviç, “Bu tutuklama, bölgede barışı sağlama sürecinin ilerlemesi için bir zemin teşkil ediyor. Tutuklamanın BH’li kurumların yardımıyla Sırbistan’ın resmi kurumları tarafından gerçekleştiğini belirtmeliyiz.” dedi.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.