Ban’ın Srebrenica Ziyareti

Haberler
İçeriği Paylaş

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, eski Yugoslav cumhuriyetlerine bu hafta yaptığı ziyareti, 26 Temmuz Perşembe günü Srebrenica’daki anıta yaptığı ziyaretle tamamlayarak Sırp Cumhuriyeti’nde (SC) sert tepkilere neden oldu.

 

Sırp yetkililer, gazi ve mağdur dernekleri Ban’ın ziyaretini kınadı ve Genel Sekreter’in Sırp ve diğer milletlerden insanların acı çektiği diğer yerleri de ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

 

Sırp Demokrat Partisi (SDS) milletvekili Darko Babalj, Ban’ın ziyaretinden herkesin memnun olduğunu, ancak BM Başkanı’nın parlamentoya hitaben yaptığı konuşmanın biraz “tek taraflı” göründüğünü söyledi.

 

Babalj, “Ban’ın sadece bir ulusun kurbanlarını anmaya gitmesi bizi hayal kırıklığına uğrattı. BH’de üç ulus var ve savaşta bütün taraflardan insanlar öldü. Dünya yetkililerinin BH’ye geldiklerinde siyasi konuşmalar yapmak yerine ekonomik sorunlara odaklanmaları çok daha iyi olur” dedi.

 

Ban, BH cumhurbaşkanlığı üyeleri ve Bakanlar Kurulu üyeleriyle bir araya geldi ve devlet meclisine hitaben bir konuşma yaptı.

 

Delegelere seslenen Ban, “BM, Srebrenica soykırımını önleyemeyerek sorumluluğunu tam olarak yerine getirememiştir. Bu korkunç olaydan dersimizi aldık. Bu, bugün uluslararası toplumun yine sınavdan geçtiği Suriye’deki durumla kıyaslanabilir” dedi.

 

Ban’ın konuşmasından sonra, SC Cumhurbaşkanı Milorad Dodik gazetecilere verdiği demeçte, ihtilafın başlama nedeninin BH’nin uluslararası alanda devlet olarak tanınması olduğunu söyledi.

 

SC Ulusal Meclisi’ndeki delegelerden oluşan Boşnak Kulübü’nün Başkanı Mujo Hadziomeroviç, Dodik’in tepkisinin kendisini şaşırttığını söylüyor.

 

Hadziomeroviç, “Bu kadar yüksek bir siyasi konuma sahip bir adam BH’ye gelip ‘Hatalıydık, bizi affedin’ deme gücünü buluyorsa, BH’de yaşayan birisinin bunun gibi bir şey söylemesini anlayamıyorum. Srebrenica’yı ziyaret ederek Ban, uluslararası toplumun BH’yi güçlü şekilde desteklediği ve adaletin yerini bulacağı yönünde bir mesaj vermiştir” dedi.

 

Kaynak: SETimes

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.