Balkanlar’ı en iyi anlayan ülke Türkiye

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Karadağ’dan Türkiye’ye başbakan seviyesinde ilk resmî ziyareti gerçekleştiren Karadağ Başbakanı Igor Luksiç, Balkanlar’ı en iyi anlayan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Luksiç, başbakan olarak ocak ayında Müslüman cemaati ile imzaladıkları anlaşmanın cemaat-hükümet ilişkilerini yasal bir zemine kavuşturduğunu belirtti.

Farklı etnik ve dini unsurların zenginliği ve bir arada harmoni içerisinde yaşaması konusunda her iki ülkenin ortak mesajlar vermesinin önemine değinen Karadağ Başbakanı Luksiç, karşılıklı üst düzey siyasi ziyaretlerde bu mesajların daha da güçlü verilmesinin Balkan bölgesindeki istikrar için hayati olduğunu kaydetti. Karadağ hükümeti başbakanı olarak ocak ayında Müslüman cemaati ile anlaşma imzaladığını hatırlatan Luksiç, bunun cemaat-hükümet ilişkilerini yasal bir zemine kavuşturduğunu belirtti. Karadağ, geçtiğimiz yıl da Vatikan ile Katolik kilisesinin statüsü konusunda bir anlaşmaya imza atmıştı. Karadağ Başbakanı, “Bize AB üyesi ülkeler diyor ki, siz hem nüfus hem de toprak olarak küçücük bir ülkesiniz. Bize ne katkınız olabilir? Biz de diyoruz ki senelerdir bu topraklar üzerinde farklı etnik unsurlar barış içinde yaşıyor. Harmoni içerisinde yaşayan bir toplum için sürekli çaba gösteriyoruz. Bu, diğer ülkeler için büyük örnek teşkil edebilir.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DEKİ DİASPORAMIZI KEŞFETTİK

Avrupa’da yabancı düşmanlığı ve Müslüman karşıtı aşırı sağ hareketlerin artışına da değinen Luksiç, bu tür problemlerin ancak diyalog ve birbirini anlama çabasıyla çözülebileceğini vurguladı. Bunların kısmen ekonomik krizden de kaynakladığını söyleyen Başbakan Luksiç, kriz sonrasında bu sorunlara eğilmenin daha kolay olacağını söyledi. “Bu yolda önümüze çıkan engelleri aşmak için büyük gayret sarf ediyoruz.” şeklinde konuşan Karadağ Başbakanı, ayrıca Avrupa’yı uyararak, eğer diğer ülkelere açılmazlar, köprüler inşa etmez ve işbirliğine gitmezlerse Avrupa Birliği’nin rekabet edemeyecek bir hale geleceği ve azalan nüfusu karşısında önüne çıkan yapısal sorunların altında ezileceği uyarısında bulundu.

Türkiye’nin hem NATO hem de AB sürecinde ülkesine gösterdiği destekten son derece memnun olduklarını belirten Luksiç, Türkiye’den daha fazla yatırımcı beklediklerini söyledi. Halen 45 milyon dolarlık ticaret hacminin enerji, turizm, inşaat ve havacılık gibi sektörlerdeki potansiyelin hayata geçirilmesiyle bir yıl gibi sürede ikiye katlanacağına inandığını söyleyen Karadağ Başbakanı, bu konuda Türkiye’de yaşayan Karadağ ve Balkan kökenli diasporanın önemine de işaret etti. Luksiç, “Bazı ülkelerin ABD ve Kanada’da diasporaları var. Bizim ise bir saat uçuş mesafesindeki Türkiye’de büyük bir diasporamız var. Bunu değerlendirmede biraz geç kaldık. Ama buna eğileceğiz ve bu insanları anlamak için gayret göstereceğiz. Zaten Türkiye ile iyi ilişkileri destelememizin arkasındaki sebeplerden biri de bu.” dedi.

İHA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.