Balkanlar’daki soydaşlara anadil eğitimi

Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan, Bulgaristan ve Gagavuzya’dan Edirne’ye gelen 75 Türkçe öğretmeni, Türkçe’deki yenilikleri öğrenerek Balkanlar’daki soydaşlara anlatacak. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan, Edirne Milli Eğitim Müdürü Özcan: “100 yıl önce ayrılmak zorunda kaldığımız soydaşlarımızla milli, manevi bağımızı devam ettiriyoruz” dedi.

Balkanlar’daki soydaşlara anadil eğitimi

(Türkçe’nin Balkanlar’da seçmeli ders olarak okutulduğunu belirten Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, proje kapsamında Yunanistan, Bulgaristan ve Gagavuzya’dan gelen 75 Türkçe öğretmenine dildeki yeniliklerin anlatıldığını belirtti.)

Edirne “Türkçe Atölyesi” projesi kapsamında, Yunanistan, Bulgaristan ve Gagavuzya’dan gelen Türkçe öğretmenleri, Türkçe’deki yenilikleri öğreniyor. Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, yaptığı açıklamada, projenin Edirne Valisi Dursun Ali Şahin himayesinde Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Milli Eğitim desteğiyle hayata geçirildiğini söyledi.

Türkçe’nin Balkanlar’da seçmeli ders olarak okutulduğunu anımsatan Özcan, proje kapsamında Yunanistan, Bulgaristan ve Gagavuzya’dan gelen 75 Türkçe öğretmenine dildeki yeniliklerin anlatıldığını belirtti.

Özcan, Balkanlar’ın “Türkiye’nin öz kardeşlerinin diyarı” olduğunu ifade ederek, “100 yıl önce ayrılmak zorunda kaldığımız soydaşlarımızla milli, manevi bağımızı devam ettiriyoruz. Tarih bugün bizlere kadim milletimize ait kültürel köklerimizi güçlendirme fırsatı sunmaktadır” diye konuştu. Üç ülkeden gelen 75 soydaş öğretmene Türkçe okuma-yazma yöntem ve teknikleri, diksiyon ve yenilikçi teknikler konularında eğitim verdiklerini dile getiren Özcan, proje sayesinde soydaşların Türk kültürüyle bağını da güçlendirdiğini düşündüklerini aktardı. Özcan, Balkanlar’da 2 milyona yakın soydaşın yaşadığını hatırlattı.

 

Kaynak: yeniakit.com.tr


İçeriği Paylaş