Balkan Üniversitesi’nde Türkçe de var

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Beş ayrı fakülteyle hizmet veren Üsküp uluslararası Balkan ünivesitesinde birinci sınıfta temel seviyede Türkçe eğitim veriliyor. Yüksek öğretim kurumunun Makedonya’da tanıdığı kurumlardan olan Balkan üniversitesi, kampüs alanına kavuşması halinde öğrenci sayısını da artırmayı hedefliyor.

2006 yılında Üsküp vakfı tarafından kurulan uluslararası Balkan Üniversitesi, Türkiye’deki çeşitli hayırseverlerin desteğiyle varlığını idame ettiren bir kurumdur. Türkiye’deki mühendislik, iletişim, güzel sanatlar, yabancı diller ve iktisadî-idarî bilimler fakülteleri olmak üzere, 5 fakültede 7 lisans programıyla öğretime devam eden üniversite, geçen yıl üçüncü dönem mezunlarını verdi.

Üniversitenin oldukça geniş bir öğrenci yelpazesine sahip olduğuna değinen Dr. Şinasi Gündüz, çalışmalarında kaliteyi şiar edindiklerini söyledi. Halihazırda kiralık binalarda öğretime devam eden üniversitenin, çok yakın bir zamanda kendi kampüsüne kavuşması hedefleniyor.

Eğitim lisanı İngilizce olan uluslararası Balkan Üniversitesi’nde 1. sınıfta bütün öğrencilere temel seviyede Türkçe okutuluyor. Kurum, Şangay kriterlerine göre 2012 yılında Makedonya’nın en iyi özel üniversitesi seçildi. Lisans yerleştirme sınavı puanıyla öğrenci kabul eden Balkan Üniversitesi, aynı zamanda Makedonya’da YÖK’ün tanıdığı beş üniversiteden biridir.

 

http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=275631


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.