Balkan ülkelerini motosikletle gezecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Motosiklet tutkunu Ankaralı iki kız kardeş, motosikletle Balkan turuna çıktı. Başkant’ten Cesur yürekler, dokuz ülkeyi gezerek toplam dört bin kilometre katedecek. Ekip, Balkan ülkelerindeki Türk mimari yapılarına uğrayacak.

Cesur yürekli iki kız kardeş, kadınların gücünü göstermek amacıyla motosikletle Balkan turuna çıktı. Ankaralı motosiklet tutkunu Seden Güzel ve Serpil Kalaycı Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Karadağ, Sırbistan, Hırvatistan, Arnavutluk ve Yunanistan’ı motor üzerinde geçecek ve toplamda dört bin kilometre yol katedecek. Başlangıçta dört kadın olarak yolculuğu yapacaklarını ifade eden grubun lideri ve sözcüsü Seden Güzel, diğer iki arkadaşlarının işleri dolayısıyla geziye katılamadıklarını fakat kendilerinin bu geziyi aksatmadıklaranı aktardı.

Kadın dayanışması

Motosiklet üzerinde dört bin kilometrelik bir etabı tamamlayacaklarını belirten Güzel, bu yolculuğun kolay olmadığını fakat kendilerinin başarıyla tamamlayacaklarını ifade etti. Amaçlarının motosiklet camiasına bir şeyler kanıtlamak olmadığını aktaran Güzel, bu tür yolculukları kadınların da yapabileceğini göstereceklerinin altını çizdi. Güzel, hedeflerinin seneye kadın sayısını artırarak bir kadın dayanışmasıyla yolculuklarını tekrarlamak ve her yıl gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

Sistemli yolculuk

Sistemli bir yolculuk yapacaklarını anlatan Güzel, günlük belirlenen noktalara uğrayarak yolculuklarını sürdüreceklerini hatırlattı. Balkanlarda Osmanlı izlerini arayacaklarını söyleyen Güzel, “Türk izlerini de takip edeceğiz. Balkan ülkelerindeki Türk mimari eserlerine uğrayacağız. Gittiğimiz yerlerdeki Türk konsoloslukları ve elçilikleriyle temasa geçeceğiz” dedi.

Uydudan takip

Kız kardeşlerin kollarına bağladıkları GPS cihazı da internetten takip edilmelerini sağlayacak. Uydular kullanılarak 10 dakikada bir coğrafik bildirim alınacak ekibin yeri Google haritalarında tespit edilecek. Sistem acil bir durumda, uluslararası yardım kuruluşlarına sinyal gönderecek.

 

http://www.hurriyet.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.