Balkan Türkleri 7 ülkede oy kullanacak

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Balkanlar’da yaşayan Türklerin 7 Haziran’daki genel seçimlerde 7 ülke ve 13 şehirde kurulacak sandıklarda oy kullanabileceklerini belirterek, “Balkanlar’da ikamet eden Türk vatandaşlarımızı Türkiye’deki demokratik sürece katkı sağlamaları için oy kullanmaya davet ediyorum” dedi.

Çolakoğlu, 7 Haziran’daki seçimler için Bulgaristan’da Sofya, Filibe ve Burgaz, Bosna-Hersek’te Saraybosna, Arnavutluk’ta Tiran, Kosova’da Priştine, Makedonya’da Üsküp, Romanya’da Bükreş ve Köstence, Yunanistan’da Atina, Selanik, Rodos ve Gümülcine’deki elçilik ve konsolosluklarda sandık kurulacağını söyledi.

“Balkanlar’da yaşayan Türkler, 7 Haziran’daki genel seçimlerde 7 ülke ve 13 şehirde kurulacak sandıklarda oy kullanabilecek, Türkiye’deki demokratik sürece katkı sağlamaları için soydaşlarımızı oy kullanmaya davet ediyorum” diyen Çolakoğlu, seçime katılımın yüksek olacağını tahmin ettiklerini anlattı.

Oy kullanma işleminin 8-31 Mayıs’ta yapılacağına dikkati çeken Çolakoğlu, gümrük kapılarında da oy verilebileceğini ifade etti.

Çolakoğlu, Bulgaristan’daki seçimler için Türkiye’de kurulan sandıklarda aynı anda oy kullanıldığını dile getirerek, “Sandıklar kapandığında oylar sayılıyor ve sonuç Sofya’daki seçim kuruluna online gönderiliyor. Bu yöntemin Türkiye’deki seçimlerde de kullanılabileceğini ve bu tarz oy kullanma şeklinin yurtdışı oy kullanım oranını artıracağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

TRT Haber, (AA)


İçeriği Paylaş