Balkan Kültür Evi’nde Anayasa Değişikliği Konuşuldu

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Ak Parti Kocaeli Milletvekil Radiye Sezer Katırcıoğlu Ak Parti İl Başkan Yardımcıları ve Kadınkolları ile birlikte Balkan Kültür Evi’nde bir ziyaret gerçekleştirdi. Konukları Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ayhan Orhan ile Batı Trakya Türkleri Derneği İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur karşıladı.

balkan_evi

Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi

Yapılan görüşmelerde Bal-Türk ve Batı Trakya Türkleri olarak Cumhurbaşkanlığı Sistemine yönelik anayasa değişiklik teklifi üzerinde görüşüldü. Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Ak Parti heyetine anayasa değişiklik teklifindeki “cumhurbaşkanı, ….., doğuştan Türk vatandaşı olanlar…. cümlesinde yer alan “doğuştan” kelimesinin çıkartılması talebi dile getirildi.

Cumhurbaşkanı olma şartları arasına “doğuştan Türk Vatandaşı” olma şartı getirilince Balkanlardan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan, fakat Balkanlarda doğup sonradan Türk vatandaşı olan Evlad-ı Fatihan bu nitelikleri taşımamış oluyor. Diğer bir ifade ile bu vatandaşlarımızın cumhurbaşkanı olma ihtimali kalmıyor. Bu durumun olumsuzlukları Ak Parti heyetine izah edildi ve Anayasa Komisyonunda 8. maddedeki “doğuştan” kelimesinin değiştirilmesi talebi iletildi.


İçeriği Paylaş