Bal-Türk’ün kardeş şehir projesinde ilke adım:Derince-Asenovgrad (Stanimaka)

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’in Kocaeli’ye yönelik hazırladığı Kocaeli’ye Balkanlardan kardeş şehir projesinde ilk adım mutabakatla tamamlandı. Bu projeye göre Bal-Türk Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçeyi Balkanlardaki belediyelerin en az bir tanesiyle kardeş şehir yapmayı hedefliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğrafta Asenovgrad Meclis Başkanı Kiril Trendafilov, Bal-Türk Genel Başkanı Bülent Karagöz, Genel Başkan Vekili Dr. Bayram Çolakoğlu ve tercümanlık yapan Asenovgrad Meclis eski üyesi Fikret Mehmet yer alıyor.

Bu proje kapsamında Bal-Türk Genel Başkanı Bülent Karagöz ve Genel Başkan Vekili Dr. Bayram Çolakoğlu’nun Kocaeli ve Bulgaristan’da yürüttüğü temaslar sonuç vermeye başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Varna Belediyesi arasında kardeşlik ilişkisi temasları devam ederken, ki iki tarafta bu konuya sıcak bakıyor, Filibe’in Asenovgrad ilçesi ve Kocaeli’nin Derince ilçeleri prensipte anlaştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asenovgrad Meclis Başkanı Kiril Trendafilov ile sıcak geçen görüşme sırasında kendisine çenesuyu ikram eden Çolakoğlu, “busuyu içen Derinceli olur ve Derince’den ayrılamaz” şeklinde bir latife yapınca sayın Meclis Başkanı da “tadı çokhoş bir su bu iş tamam” diye karşılık verdi.

Asenovgrad ilçesi Meclis Başkanı Kiril Trendafilov ile görüşen Genel Başkan Bülent Karagöz ve Başkan Vekili Dr. Bayram Çolakoğlu başkana Derince’yi anlattı. Asenovgrad Meclis Başkanı’na Derince hakkında bilgi verilirken, özellikle Asenovgrad’tan göç edip Derince’ye yerleşmiş hatırı sayılır bir nüfusun olduğu da vurgulandı. Meclis Başkanı’na Türkiye’den getirilip ikram edilen Çenesuyu’nun içildiği an ise görüşmelerin en sıcak anı idi.

Bundan sonra prosedürler yerine getirilecek
Türkiye’ye dönüşte Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar ile konu hakkında görüşen Bal-Türk Genel Başkan Vekili Dr. Bayram Çolakoğlu iki belediyenin kardeşliği konusunda mutabakatın sağlandığını, Derince Belediyesi’nin kardeş olma konusundaki talebini Temmuz ayı meclisine sunacağını bildirdi.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.