Bal-Türk’ün Bulgaristan seçimleri hakkındaki Basın açıklaması

Duyurular

Çift vatandaşlığı olan hemşehrilerimiz isterlerse burada, isterlerse 48 saat öncesinden Bulgaristan’a giriş yaparak oylarını oradaki ikamet adreslerinde kullanabilirler. Bir önceki milletvekilliği seçimlerinde Türkiye’den Bulgaristan’a 45 bin oy gitti, ama daha sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise 65 bin oy gitmiştir. Türkiye’de yaklaşık 100 bin oy potansiyeli bulunmaktadır. Kocaeli’deki hedefimiz Kocaeli’de en az 5 bin oy kullandırtmaktır” diye açıklamalarda bulunan Karagöz, Basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı ve aşağıdaki bilgileri içeren “Basın Açıklaması” metnini dağıttı.
B A S I N A Ç I K L A M A S I
05 Temmuz 2009 tarihinde yapılacak olan Bulgaristan Milletvekilliği Genel Seçimi için Türkiye’de ikamet eden ve Bulgaristan vatandaşı olan hemşehrilerimiz ile, Bulgaristan vatandaşı olup Türkiye’de ikamet tezkeresiyle oturan soydaşlarımızın, Türkiye’deki ikamet yerlerinde oy kullanabilmeleri için aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir:
1. Türkiye’de göçmenlerin çoğunlukta yaşadıkları bölgelerde sandık açılabilmesi için ilçelerdeki seçmenlerin dilekçe ile konsolosluğa başvurmaları gerekmektedir. Bu durumda en az 100 dilekçe ile bir sandık; 1000’in üzerindeki dilekçe sayısı için ise 2 sandık açılmaktadır. Dilekçeler sadece sandık açılması için gereklidir. Dilekçe veremeyenlerde seçim günü sandığa gelip oy kullanabilirler.
2. 12 Haziran 2009 tarihine kadar bizzat kendileri tarafından imzalı üç ismi ve EGN (vatandaşlık kimlik no) numaraları okunaklı olarak doldurulmuş dilekçelerin, Bulgaristan Konsolosluğuna ulaştırılmak üzere Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi veya Şubelerimize verilmesi gerekmektedir.
3. Bu konuda İzmit, Derince, Körfez ilçelerimizde birer sandık Gebze ve Çayırova ilçelerimizde de ikişer sandık açılmasını hedefliyoruz. Kocaeli genelinde Merkez ve Şubelerimiz olmak üzere yaklaşık 5000 soydaşımızın sandığa gideceği tahmin edilmektedir.
4. 05 Temmuz 2009 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olanlar ve üzerindekiler oy kullanabileceklerdir.
5. Bulgaristan’a giderek orada oylarını kullanacak olan vatandaşlarımızın sandık, açmak için toplanan dilekçeleri vermemeleri gerekmektedir. Bu vatandaşlarımız Bulgaristan’daki ikamet yerlerinde vatandaşlık numaraları ile (EGN) oy kullanabileceklerdir. Türkiye’de oy kullanmak için dilekçe verenler, Bulgaristan’da oy kullanamayacaklardır.
6. 5 Temmuz 2009 seçim günü sandıklar saat 06.00’da açılacak olup, saat 19.00’da seçim sona erecektir. Ancak, saat 19.00’da oy kullanmak için bekleyen kişiler tespit edilirse onlarda oylarını kullanabileceklerdir.
7. Oy kullanma esnasında geçerli Bulgaristan pasaportu, kimlik kartı (liçna karta) ve ya askerlik kartı ibrazı istenecektir.
8. Süreleri geçmiş eski pasaport veya kimlikler Bulgaristan yetkili makamlarınca uzatılmaları ile ilgili belge olması halinde geçerli sayılacaktır.
9. Bulgaristan’da oy kullanmak isteyen vatandaşların seçimden 2 gün önce (48 saat önce) Bulgaristan’a giriş yapmış olmaları gerekmektedir.
Konu ile ilgili şartlar ve başvuru belgeleri; Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin İzmit’teki Genel Merkezi ile Gebze, Şekerpınar, Körfez, Derince ve Karamürsel şubelerimizden temin edilebilecektir.
Sandıkların açılması için Bulgaristan Konsolosluğuna bildirilen Okul isimleri:
İzmit: Namık Kemal Lisesi
Derince: Hürriyet Lisesi
Körfez: Körfez Endüstri Meslek Lisesi
Gebze: Kroman Çelik İlköğretim Okulu
Çayırova: Şekerpınar – Hanife Soykan İlköğretim Okulu
Oy verme hakkına sahip tüm hemşehrilerimizi 5 Temmuz 2009 günü oy kullanmaya davet ediyoruz.
Kamuoyuna ve soydaşlarımıza saygı ile duyurulur.
İrtibat Tel : 0.262.324 06 24
BAL-TÜRKYönetim Kurulu AdınaGenel BaşkanBülent KARAGÖZ

Bir Cevap Yazın