Bal-Türk’ten Bulgar Eksarhanesine Tanışma Ziyareti

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram ÇOLAKOĞLU, Genel Başkan Yardımcısı Ayla BOZKURT, Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ayhan ORHAN ve Sekreter Sevginar KOCAALİ’den oluşan heyet İstanbul  Şişli’de bulunan Bulgar Eksarhanesini   ziyaret etti.

Önce Eksarhane Gezildi

İstanbul Bulgar Eksarhanesi Başkanı Vasil LİAZE tarafından ilgiyle karşılanan heyete öncelikle 1907 yılında varlıklı Bulgarlar tarafından inşa edilen Eksarhane Ana Binası,  ana binanın hemen yanında bulunan Aziz İvan Riliski Kilisesi gezdirilerek Eksarhlık konutu tanıtıldı.  Yeşil bakımlı ve geniş bir bahçenin içinde güzel ahşap bir bina olarak yükselen Bulgar Eksarhane binası otantik görünümüyle beğeni topladı. Eksarhane Başkanı LİAZE Bulgar Cemaati için kültürel mirasın korunması bakımından binanın tarihi öneme sahip olduğunu vurgulayarak pazar günleri ve dini bayramlardaki ayinler için de ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

IMG-20150127-WA0004

Bal-Türk Genel Başkanı ÇOLAKOĞLU ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek dernek faaliyetleri, çalışma alanı ve projeleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Ayrıca ÇOLAKOĞLU halkların etnik kimliğini koruma ve dinsel ahlaki kültürünü geliştirme hususunda ulusal kurumların önemine dikkat çekerek konuşmasını tamamladı.

IMG-20150127-WA0001

İstanbul Bulgar Eksarhanesi Başkanı Vasil LİAZE ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek dernek yönetimine teşekkürlerini iletti.

Balkan Kültür Evi’ne Davet

Oldukça sıcak bir atmosferde geçen görüşmelerin sonunda, Bal-Türk heyeti LİAZİ  ve yönetim kurlunu İzmit Balkan Kültür Evi’nde  bir söyleşi için davet etti. Genel Başkan Çolakoğlu, “İstanbul’da yaşayan Bulgarlar pek tanınmıyor, gelin bizlere kendinizi anlatın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları biraz daha tanış olsun” dedi.

20150127_121329_005

20150127_121848a

 


İçeriği Paylaş