Bal-Türk Körfez Şubesi Rudozem’den gelen misafirlerini ağırladı

Bal-Türk'ten Haberler Körfez
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Paşmaklı bölgesinden misafirleri vardı. Misafirleri ilk akşam Gebze’de Bal-Türk Gebze Şubesi karşıladı. Cumartesi sabahı ise Bal-Türk Körfez Şubesinin yeni yöetimi Başkan Ramadan Ferhatoğlu ve yönetim kurulu ev sahipliği yaptı.

Tütünçiftlik Sahilindeki kahvaltıya Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başka Yardımcısı Adnan Metin, Genel Sekreter Halit Meriç, yönetim Kurulu üyeleri Mestan Okan ve Erol Meyzin de iştirak etti. Genel Merkezin yanı sıra ev sahibi Bal-Türk Körfez şubesi yönetimi de Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile hazır bulundu. Bal-Türk Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz da Gebze’den kahvaltıya katıldı.

Rodoplar`da Etnik Kültür Derneği Genel Başkanı Fehmi Demirov, şube yöneticileri ve dernek üyelerinden oluşan 46 kişilik heyet misafir edildi.

KÜLTÜRLER KAYNAŞMALI
Körfez Şube Başkanı Ramazan Ferhatoğlu`nun ev sahipliğini yaptığı kahvaltılı programa katılan misafirler sahilde bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Misafirler ilimizde iki gün kaldıktan sonra İstanbul`u gezecek. Kahvaltılı programda konuşan Çolakoğlu, dernek olarak yaptıkları etkinliklerden bahsederken, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini ve kültürlerin kaynaşmasını istediğini ifade etti.
ETKİNLİKLER DÜZENLİYORUZ
Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, “Türkiye`de olduğu gibi Bulgaristan`da da sosyal etkinlikler düzenliyoruz. İki kardeş ülke olarak kültürlerimiz birbirine benziyor. Yaptığımız bu etkinlikle kültürleri kaynaştırmayı hedefliyoruz. Grup, ilimizdeki tarihi yerleri ve Seka Park`ı gezecek ve sonra İstanbul`u gezdikten sonra geri dönecekler” dedi.
TÜRKÇE DERS İSTEĞİ
Fehmi Demirov da program hakkında yaptığı açıklamada Bayram Çolakoğlu, İsmail Yılmaz ve Ramazan Ferhatoğlu`na teşekkür etti. Fehmi Demirov, “Türkiye ile ilişkilerimizi çok önemsiyoruz. Bulgaristan`daki eğitimde Türkçe`nin zorunlu ders haline gelmesi için çabalıyoruz. Öğrencilerimizin de Türkiye`ye gelerek eğitim almasını isteriz” şeklinde konuştu.
DERİNCE HARİKALAR SAHİLİNDE ÇAY
Misafir heyet ve Bal-Türk yöneticileri Körfez Belediyesi Meclis üyesi Ziya Baykara’nın da Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın adına katılımıyla sahilden yürüyerek Derince Harikalar Sahiline gittiler. Harikalar sahilinden çok etkilenen misafirler burada çay-kahve molası verdiler.
Derince Harikalar Sahilinde çay molası
AKŞAM SEKA’DA
Öğleden sonra İzmit’e geçen misafirler izmit’te serbest zaman geçirdiler ve daha sonra Sekapark’ta gezdiler. Akşam Sekapark Otelde birlikte akşam yemeği yenildi. Rodoplarda Etnik Kültür Derneği Genel Başkanı Fehmi Demirov Bal-Türk’ün misafirperverliğinden memnuniyetlerini ifade ederek Bal-Türk Gebze ve Körfez Şubeleriyle birlikte Genel Merkeze teşekkür etti ve Genel Başkan Çolakoğlu’na el emeği bir tablo hediye etti. Kısa bir konuşma yapan Çolakoğlu, Balkanlarda ve Bulgaristan’da kardeşlik ve işbirliği için gayret ettiklerini ve bu çabaya da devam edeceklerini ifade etti.

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.