BAL-GÖÇ’te Özkan dönemi

Haberler
İçeriği Paylaş

BAL-GÖÇ’ün bugün yapılan 15. Olağan Genel Kurulu’nda seçime tek aday olarak katılan Doç. Dr. Yüksel Özkan, derneğin yeni genel başkanı oldu. Özkan, BAL-GÖÇ’ün misyonunun değişmeyeceğini söyledi.

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nde (BAL-GÖÇ), bugün Olağan Genel Kurul heyecanı yaşandı. Uzun yıllardır dernek yönetiminin çeşitli kademelerinde görev yapan Emin Balkan’ın aday olmadığı 15’inci Olağan Genel Kurul, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, yurtdışından misafirler ile çok sayıda dernek üyesinin katıldığı kongre, mevcut yönetimde başkanvekili olarak görev yapan Doç. Dr. Yüksel Özkan’ın hazırladığı tek listeyle yapıldı.

BAL-GÖÇ’e yakışan coşkulu bir genel kurul yaptıklarını dile getiren Doç. Dr. Yüksel Özkan, BAL-GÖÇ’ün misyonunu özümsemiş bir ekip olarak çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. 2008’de kabul edilen sosyal güvenlik yasasından yararlanamayan yaklaşık 6 bin soydaşla ilgili sıkıntıların yakın zamanda çözüleceğini umut ettiklerini ifade eden Yüksel Özkan, soydaşların vatandaşlığa kabulü konusunda yaşanan sıkıntıların da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a bir dosya halinde iletildiğini ve yakın zamanda bu konuda bir müjde alacaklarını söyledi.

MİSYONUMUZ DEĞİŞMEYECEK…

Yıllardır bu camianın sorunlarını bildiği için hizmetlerde bir kopukluk olmayacağını kaydeden BAL-GÖÇ’ün çiçeği burnunda yeni genel başkanı Özkan, BAL-GÖÇ’ün misyonun kesinlikle değişmeyeceğini vurguladı. Globalleşen dünyada sadece vizyon değişikliği gerekliliği duyulacağını sözlerine ekleyen Özkan, geçen dönem ciddi bir diyaloğa girdikleri dernekler, STK’lar, yerel yönetimler ve siyasi partilere ortak projelere imza atma çağrısında bulunduklarını hatırlattı. Yükseköğrenimini tamamlamak için Balkanlardan gelen çok sayıda genç olduğuna işaret eden Özkan, “Bu gençlerin sahiplenilmesi için ‘Sen de Bir Gönüllü Aile Ol’ projesi başlattık. Kamuoyuna da bu gençlerimizin sahiplenilmesi çağrısında bulunuyoruz. Malum Balkanlarda önyargılardan kaynaklı etnik ayrımcılık devam ediyor. Türk düşmanlığının ortadan kalkması için, kardeş okul projelerine bu dönemde çok önem vereceğiz. Balkan yarımadasının bir kardeşlik, barış ve hoşgörü adası olması hedefiyle, bu projeyi hızla hayata geçirmeyi düşünüyoruz” dedi.

BALKAN’DAN DESTEK…

Görevi Yüksel Özkan’a devretmekten dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu belirten eski genel başkanı Emin Balkan ise, yeni dönemde Yüksel Özkan başkanlığındaki yönetimin çok güzel şeyler yapacağına inandığını söyledi. Özkan’ın, camianın sıkıntılarını çok iyi bildiğini belirten Balkan, “Geçmişte sorunları yenmek için çok koşarken; şimdi kültürel değerlerimizi korumak, tanıtmak, dostluk ve kardeşliği geliştirmek için daha uzun, proje bazında çalışmakta yarar var. Ümit ediyorum arkadaşlar çalışmalarını yapacaklar. Bizler de federasyon ve konfederasyon olarak destek vereceğiz. Burada yapamadığımız en önemli husus da bize yakışan bir Balkan Evi’ni, Bursa’da en kısa sürede tesis etmeyi düşünüyoruz. İnşallah arkadaşlarımız bu hususta en kısa sürede yol alırlar” şeklinde konuştu.

Daha sonra yapılan seçimde, kongreye tek aday olarak katılan Doç. Dr. Yüksel Özkan, 2 yıllığına BAL-GÖÇ’ün genel başkanlık koltuğuna oturdu.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.