Bal-Göç, 10 kişilik heyetle Bülent Arınç’a gitti

Haberler STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ile BALGÖÇ Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, TBMM Türkiye-Bulgaristan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ile Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kabul etti. Kabule, BALGÖÇ Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan’ın yanı sıra yönetim kurulu üyelerinden Fahrettin Yıldırım, Okan Tuna, Basri Şen, Sadık Yılmaz, Hüseyin Yüksel, Süleyman İnal ve İsmail Selimoğlu katıldı.
Ziyarette TRT’nin Balkanlarla ilgili çalışması ve Bulgaristan’daki vakıf eserleri için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden destek alınması talebinde bulunulduğu bildirildi.
– GERGİNLİĞİ YUMUŞATMA ÇABASI
Bal-Göç heyetinin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı ziyaret etmesi, gergin olan ilişkileri yumuşatma çabası olarak yorumlanıyor. Balkan Vakıfları Sempozyumu’na katılım nedeniyle Arınç’ın ağır eleştirilerine maruz kalan dernekler kendilerine davetiye gönderilmediği belirtmişti. Ancak sözkonusu derneklerin binlerce üyesi ise ‘Balkanlar konulu herhangi bir toplantıya göçmen dernekleri davetiye mi bekleyor’ yorumu getirmişti.
– GÖÇMEN DERNEKLERİNE KIZMIŞTI
Geçtiğimiz Mayıs ayında Vakıflar Haftası nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen, ‘Balkan Vakıfları Sempozyumu’na katılan Bülent Arınç, yeterli katılım olmayınca Balkan Dernekleri ve Federasyon temsilcilerine kızmıştı.
Arınç, “Sitemim de, ‘Biz Balkan Muhaciriyiz. Biz de o topraklardan geldik’ deyip, her köy, her kasabanın adına dernekler kuran ve onları federasyonlar haline getiren, ondan sonra da yüz binlerle ifade edildiklerini söyleyen o derneklerin, o federasyonların temsilcilerine. Neredeler? Eğer her birinden sadece bir kişi gelseydi bu salonu onlar, birkaç misli ile doldururlardı.
Kusura bakmasınlar, bu yaştan sonra kimseyi boş yere methedecek durumda değilim. Ama önümüze de geldiklerinde, ‘Biz de şuyuz, arkamızda yüz binler var’ dediklerinde, onlara bugünü hatırlatacağım. Haberleri olsun” diye konuşmuştu.
AJANS BG


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.