‘Avrupa Karadağ‘ı zaferini ilan etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bağımsızlığını 2006 yılında ilan ederek Sırbistan’dan ayrılan Balkanlar’ın en küçük ülkesi Karadağ’da, 3’üncü kez düzenlenen parlamento seçimlerinin ilk resmi olmayan sonuçları açıklandı.

Balkanlar’ın 625 bin nüfusuyla en küçük ülkesi olan Karadağ’da halk, meclisteki 81 milletvekilini seçmek için sabah saatlerinde sandık başına gitti. Gün boyu devam eden oy verme işlemi, YSİ 20:00’de (TSİ 21.00) tamamlandı.

Seçimleri takip eden Bağımsız Seçim İzleme Merkezi (CEMI), saat 19:00’a kadar seçime katılım oranının yüzde 66,23 olduğunu açıkladı.

Şu ana kadar sandıkların yüzde 56,3’ü açıklandı. Açılan sandıklara göre seçimlerin resmi olmayan ilk sonuçları da duyurulmaya başlandı.

Buna göre, iktidarda bulunan Sosyalistlerin Demokrat Partisi (DPS) ve Sosyal Demokrat Parti (SDP) ile Liberal Parti’den oluşan eski Başbakan Milo Cukanoviç’in liderliğindeki ”Avrupa Karadağ’ı” koalisyonu oyların yüzde 45,4’ünü alarak, 81 koltuktan oluşan Karadağ Meclisi’nde 39 milletvekili elde etti.

İktidarda 11 yıldır bulunan ”Avrupa Karadağ’ı” koalisyonu, seçim sonuçlarının bu şekilde tamamlanması halinde uzun aradan sonra tek başına parlamentoda çoğunluk oluşturamayacak.

Demokratik Cephe (DF) adlı ve Yeni Sırp Demokrasi, Değişiklik İçin Hareket ve bazı bağımsız adaylardan oluşan koalisyon ise yüzde 23,8 oranında oy kazanarak, mecliste 20 koltuk kazandı.

”Pozitif Karadağ” adlı yaklaşık 4 ay önce kurulan parti ise büyük bir sürpriz yaparak yüzde 8,9 oy aldı. Bu parti meclisteki 7 koltuğa sahip oldu.

Rafet Husoviç önderliğindeki Boşnak Partisi (BS) ise yüzde 4.5 oranında oy alarak mecliste 3 sandalye kazandı. Arnavut azınlığı temsil eden partiler ise 4 sandalyenin sahibi oldu. Hırvat Vatandaş İnisiyatifi ise Karadağ Meclisi’nde 1 sandalye elde etti.

Seçimlerin ilk resmi olmayan sonuçlarına göre diğer parti ve bağımsız adaylar da 7 milletvekili koltuğuna sahip olacak.

Karadağ’da bugün yapılan parlamento seçimlerinin yanı sıra Nikşiç, Budva ve Kotor kentlerinde ise seçmenler belediye başkanları için de oy kullandı.

Avrupa Parlamenter Meclisi (AKPM), AGİT ve yerel kuruluşları temsil eden yaklaşık bin gözlemcinin izlediği seçimlerin resmi sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanacağı bildirildi.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.