Atina’da iki büyük hezimete uğradı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’daki erken genel seçimlerde ilk resmi sonuçlara göre, Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 21,29 oyla ilk sırada yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi olmayan açıklamasına göre 2009 seçimlerinde oyların yüzde 43.5’uğunu alarak iktidara gelen PASOK yüzde 13.6 oranında oy aldı. Yeni Demokrasi Partisi’nin gücü ise yüzde 33.5’dan yüzde 19.2’ye düştü.

Seçimlerde büyük sürprizi ekonomik kriz için AB ve IMF reçetelerine “Hayır” diyen radikal sol koalisyon partisi Syriza yaptı. Sol koalisyon’un oy oranı yüzde 16.3’ü buldu.

Bir ay önce kurulan Milliyetçi Bağımsız Yunanlılar Partisi yüzde 10 ile 12 arasında oy alarak, seçimlerin ikinci büyük sürprizi oldu.

Komünist Partisi (KKE) yüzde 8.5, Faşist-ırkçı Altın Şafak yüzde 7, Demokratik Sol Parti ise yüzde 6 oranında oy aldı. Aşırı Milliyetçi Laos ile Yeşiller Partisi’nin oyları ise yüzde 3 civarında.

Eğer iki parti, yüzde 3 barajını geçemezlerse parlamentoya giremeyecekler. Kesin sonuçların yarına kalması bekleniyor. Seçim sistemi 300 üyeli Yunan Parlamentosunda birinci gelen partiye 50 sandalye prim veriyor.

Her halükarda Yunanistan’da Salı  günü koalisyon hükümeti kurulması için çalışmalar başlayacak. Hükümet kurma çalışmaları 11 gün sürecek. 17 Mayıs’a kadar bir koalisyon hükümeti kurulamazsa yeniden seçimlere gidilecek.

Yunanistan’da kayıtlı toplam 9 milyon 850 bin 802 seçmenin, 20 bin 255 sandıkta oy kullandığı seçimlerde oy verme işlemi saat 19:00’da sona erdi. Oy sayımı ise sandıkların kapatılmasının hemen ardından başladı ve seçime katılan 32 partinin aldıkları oylara ilişkin ilk sonuçlar birkaç saat içinde belirlendi.

Parlamentonun 300 üyesinin belirleneceği seçimlerde, Batı Trakya’dan da 18 Türk aday yarıştı.

Seçimler, genel olarak sakin geçti. Peristeri semtinde, aşırı sağcı Altın Şafak partisinin üyelerinin, antikapitalist parti ANTARSYA’nın seçim standına saldırıda bulunduğu ve buradaki partilileri tehdit ettiği öğrenildi.

Yunan İçişleri Bakanlığı 21:30’da yaptığı açıklamada meclise 7 partinin girdiğini bunun özellikle kent merkezlerinden gelecek sonuca göre 10’a çıkabileceğini belirtti. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre oy oranları ve sandalye dağılımı şu şekilde:

Parti: Yüzde (Sandalye Sayısı)
Yeni Demokrasi: 20,21 (112)
Radikal Sol Koalisyon: 15,9 (49)
Panhellenik Sosyalist Hareket: 13,9 (43)
Bağımsız Yunanlar: 10,4 (32)
Yunanistan Komünist Partisi: 8,37 (25)
Altın Şafak: 6,84 (21)
Demokratik Sol: 5,99 (18)
Yeşiller: 2.9
LAOS: 2.9
Demokratik İttifak: 2.7

Seçim sonuçlarının gelmeye başlamasının ardından, PASOK ulusal birlik hükümeti kurulması gerektiğini söyledi. ND (Yeni Demokrasi) böyle bir hükümete iki koşulda olumlu bakacaklarını söyledi: 1. Yunanistan Avro bölgesinde kalacak, 2. Kemer sıkma politikaları devam edecek.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.