ATAKA’da yaprak dökümü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da ırkçı ve aşırı milliyetçi çizgide politika izleyen ATAKA partisinde iç anlaşmazlıklar yüzünden dört milletvekili daha parti grubundan istifa etti.

Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva, Ognyan Tetimov, Petar Hlebarov, Borislav Stoyanov ve Dimitar Karbov adlı milletvekillerin istifa dilekçelerini vererek ATAKA grubundan resmen ayrıldıklarını duyurdu. Son istifalarla birlikte ATAKA partisinin parlamentodaki milletvekili sayısı grup kurabilme sınırı olan 10’a düştü. ATAKA 2009 yılı Haziran ayında yapılan son genel seçimlerde 240 sandalyeli parlamentoda 21 milletvekilliği kazanmıştı.

ATAKA militanlarının Genel Başkan Volen Siderov’un liderliğinde 20 Mayıs 2011 tarihinde Sofya Banyabaşı camisinde cuma namazı kılan cemaate saldırması yurt içi ve yurt dışından büyük tepki görmüş, bu skandal parti içindeki anlaşmazlığın fitilini yakmıştı.

Volen Siderov’un özel hayatını da politikaya karıştırarak sık sık magazin basınının gündemine gelmesini ve ölçüsüz davranışlarını onaylamayan bazı milletvekilleri tek tek gruptan istifa etmeye başladı. Son olayla birlikte Ekim ayından bu yana ATAKA’nın parlamento grubundan istifa eden milletvekili sayısı 11’ye çıktı.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.