ATAKA Milletvekilleri Topluca Dokunulmazlıklarından Vazgeçti

Balkanlardan Haberler

Holiganlık eylemlerine karışmak ve polis memurlarına saldırmak suçlamasıyla soruşturulabilmek üzere dokunulmazlığının kaldırılması talep edilen ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA (Atak) Partisi’nin lideri Volen Siderov, dokunulmazlığından vazgeçtiğini bildirdi.

Siderov, Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tzatzarov’un talep ettiği miletvekili dokunulmazlığından, gönüllü vazgeçtiğini beyan etmek üzere parlamento kürsüsüne çıktığında, partisinin diğer tüm milletvekilleri de kürsü etrafında dizilerek liderlerine destek verdiler.

Parlemento salonunda kargaşa yaratan eylemde ATAKA milletvekilleri, liderleri Siderov ile dayanışma içinde olduklarını belirterek, topluca dokunulmazlıklarından vazgeçtiklerini bildirdiler.

ATAKA milletvekillerine yerlerine oturmaları çağırısında bulunan Parlamento Başkanı Mihail Mikov, düzeni sağlayamayınca genel oturuma bir süre ara vermek zorunda kaldı.

Milletvekili dokunulmazlığından vazgeçmek için mevzuatın öngördüğü 14 günlük süresinin sonunu bekleyen Siderov, parlamentoda kendisine yöneltilen suçlamalarla alay ederek, “Dokunulmazlığından vazgeçerek Üçüncü Dünya Savaşı’nın çıkması ve Avrupa Birliği‘nin çökertilmesini önlediğini” öne sürdü. Siderov, “Son günlerde Bulgaristan‘da her şeyin güllük gülistan olduğunu görüyoruz. Zira hükümet, ülkedeki hava sıcaklığını bile artırmayı başardı, işsizlik, demogafik çöküş, yabancı tekellerin egemenliği gibi tüm sorunlara çare bulundu. Hatta mutluluk kriterinde dünya birincisi olduk” ifadelerini kullandı.

Sofya–Varna seferini yapan bir uçakta milletvekilleri ile skandal çıkartarak, bir Fransız diplomatına hakaret ettiği ve sınır polis memurlarına yumruk attığı öne sürülen Siderov’un milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması için 14 gün önce talep edilmişti.

Milliyetçi lider, olayla ilgili olarak önce suçlamaları inkar etmiş, kendisinin ve milletvekillerinin saldırıya uğradıklarını öne sürmüştü.

Haberler.com