Asi Libyalı konsolos Bulgaristan’dan sınır dışı edilecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya’daki dışişleri bakanlığı, Libya Başkonsolosu İbrahim El Furis’e ülkeyi terk etmesi için 24 saat mühlet verdikten bir gün sonra, 26 Temmuz Salı günü diplomatın Bulgaristan’dan sınır dışı edileceğini bildirdi.
Bulgaristan’da “istenmeyen adam” ilan edildikten sonra El Furis, bir grup Libyalıyla birlikte Kuzey Afrika ülkesinin Sofya’daki diplomatiik misyonunu yağmaladı ve kontrolünü ele geçirdi. Olayda kaydedilen video görüntülerinde grup, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin heykeli ve portrelerini parçalarken ve bildirildiğine göre büyükelçiliği işgal ederken görülüyor.
Grup, ulusal yeşil bayrağın yerine Bingazi’deki isyancı Geçici Ulusal Konsey (GUK) tarafından kabul edilen bayrağı da çekerek, isyancılara katıldığını ilan etti.
Libya maslahatgüzarı Muhammed Milad ve en az bir misyon personeli gözaltına alınmasına karşın, daha sonra serbest bırakıldılar.
El Furis’e ülkeyi terk etmesi için tanınan 24 saatlik süre Salı günü sabah saat 10’da sona erdi. Ancak ülkeden ayrılmayı reddeden diplomat, uluslararası yasalara göre Libya toprağı sayıldığı için Bulgar makamlarının giremediği büyükelçilik binasında kaldı.
Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’un, bakanlığın El Furis’i ülkeden sınır dışı etme kararına gerekçe olarak, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 9. maddesini gösterdiği kaydedildi.
Söz konusu maddede, alıcı bir devletin “herhangi bir zamanda ve kararını açıklamak zorunda kalmadan, gönderici devlete misyon başkanının veya diplomatik personelin herhangi bir üyesinin istenmeyen adam (persona non grata) olduğu veya misyon personelinin herhangi başka bir üyesinin kabul edilemez olduğunu tebliğ edebileceği” belirtiliyor.
Bulgar medyasında Salı günü çıkan haberlere göre El Furis dışişleri bakanlığına gönderdiği bir mektupta, kısa süre içinde GUK tarafından Libya büyükelçisi olarak atanmayı beklediğini belirtti.
Haziran ayı sonlarında Hırvatistan ile birlikte Bingazi’deki siyasi organı Libya halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıyan Bulgaristan, Konsey’den bunun doğrulanmasını istedi.
GUK Dışişleri Bakan Yardımcısı Salaheddin Bişari Salı günü bu talebi yanıtlayarak, Sofya’ya sürece devam edip El Furis’i sınır dışı etmesini söyledi.
Reuters’in aktardığına göre diplomat, Bulgaristan dışişleri bakanlığına gönderdiği mektupta, “GUK olarak e-postanızda bahsi geçen kişinin GUK’a ait olmadığını bildiririz.” diyerek şöyle devam ediyor: “Ayrıca kendisinin Bulgar hükümetinin almış olduğu karar uyarınca sınır dışı edilmesini tavsiye etmekteyiz.”
Sofya merkezli haftalık Capital dergisinin İnternet sayısında Salı günü yer alan bir haberde, El Furis’in Bingazi’den gelen mesajdan haberi olmadığı ve oradaki isyancı yetkililerle temas kurmaya çalıştığına dair sözleri kaydedildi. El Furis, GUK’un kendisini Sofya’daki resmi temsilcisi olarak tanımaması halinde Bulgaristan’a siyasi sığınma talebinde bulunacağını da ekledi.
SETimes.com


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.