Alman Tiyatrosu’na Türk imzası

Български Новини
İçeriği Paylaş

Türk kökenli Alman sinemacılardan sonra Almanya’da sahne alan Türk tiyatro sanatçıları da başarılarıyla kendilerinden sözettirmeye başladılar.

Nurkan Erpulat, Almanca yayımlanan “Theater Heute” dergisi tarafından, “Yılın Genç Yönetmeni” seçildi. Erpulat’ın sahnelediği “Verrücktes Blut” (Deli Kan) adlı oyunsa “Yılın Almanca Oyunu” unvanı aldı.Uzun yıllardır Almanya’da oyunlar sahneleyen Erpulat, eserlerinin takdir görmüş olmasının kendisini kişisel olduğu kadar, Almanya’daki göçmenler adına da sevindirdiğini ifade ediyor. Erpulat, “Burada yaşayan, yıllardır burada göçmen ya da göçmen kökenli olan vatandaşlarımız adına çok seviniyorum. Çünkü tiyatro ortamında, elli yıllık göç tarihi içerisinde kırk beş yıl boyunca özellikle Türk, Arap, Kürt, Yugoslav göçmenlere biraz küçümsenerek bakıldı.” diye konuşuyor.

Tiyatroda dengeler değişti

Almanya’da çok sayıda göçmen kökenli sanatçı bulunduğuna dikkat çeken Erpulat, buna rağmen klişelerin hala yıkılamamış olduğunu da ifade ediyor. Göçmen kökenli sanatçıların kendilerini gösterme fırsatı yakalamakta güçlük çektiğini ifade eden Erpulat, “Su yüzüne çıkamıyorlar, çok destek görmüyorlar; oyuncuların büyük problemi var özellikle kara kaşlı, kara gözlü olmalarından dolayı. Soldan üçüncü terörist rolleri veriliyor” sözleriyle kimi önyargıların mevcut olduğuna dikkat çekiyor. “Deli Kan”, Berlin’in Kreuzberg semtindeki, Ballhaus Naunynstr. Kültür ve Sanat Evi tarafından Almanya’ya işçi göçünün 50’inci yılını kutlamak amacıyla düzenlenen “Almancı” adlı festivali kapsamında da sahnelenecek.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.