5 bin Bulgaristan vatandaşı Türk vatandaşlığına alınacak

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Milli Radyosunun haberine göre, Türk vatandaşlığı almak için Bulgaristan Türklerinin başvurma süre sona ermiştir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti Parlamento seçimlerinin arifesinde 12 Haziran 2011 tarihinde “genel af” talimatnamesi yayınladı. Bu kararla Türkiye’de geçici olarak bulunan Bulgaristan vatandaşlarına Türk vatandaşlığı verilmektedir.

Genel af çerçevesinde geçici olarak oturum izni veren tezkere sahibi Bulgaristan Türklerine Türk vatandaşlığı almak için kanunda tam olarak belirtilen 5 yıl süre beklemeden Türk vatandaşlığına sahip olmaları için imkan sunuldu.

Talimatname turistik vizelerle Türkiye’ye giden Bulgaristan Türkleri tarafından büyük heyecanla karşılandı. Çünkü onlar tezkere sahibi olmalarına rağmen ayrımcılık görüyorlar, tüm seviyelerdeki işlerde çalışma hakları yok, taşınılmaz mülk sahibi olma hakkından mahrumlar, devlet kurumlarında çalışamıyorlar, sigorta ve başka problemler yaşıyorlar.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından insanların rahatça gereken belge paketini hazırlamaları için 5 aylık süre verilmiştir. Türk vatandaşlığı için bazı adayların verilerinin Bulgaristan’a ait “Vatandaşlık Kâğıdı ve İdare Hizmeti” Müdürlüklerinden alınmaları gerektiği için belgelerin Türkçeye çevirtilip, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından tasdik edilmesi gerekli oldu, bu ise belirli bir zamana ve araca mal oldu. Türkiye’nin ilan ettiği genel af süresi Bulgaristan Türkleri için sona erdi.
Yaklaşık 5 bin Bulgaristan Türkü nüfus ve vatandaşlık il dairelerine Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunmuştur. Onların 2450’si İstanbul’dan, diğerleri ise Bulgaristan Türklerinin yoğun mesken ettikleri İzmir, Bursa ve Edirne şehirlerindendir.

Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.