3. Gün Rusçuk Plevne

Bal-Türk'ten Haberler

24 Ekim gecesi Rusçuk’ta geceleyen heyet Pazar Sabahı Rusçuk Levent Tabyasında Kahvaltı etti. Osmanlı Devletine ait bir tabya olan Levent Tabyası hiç tahrip edilmeden muhafaza edilmiş ve bugün restoran olarak kullanılıyor. Levent Tabyasındaki restoranı Körfez Yarımcadaki Brist Oil motor yağları fabrikasının sahibinin Eşi işletiyor. Kocaeli Büyükşehir ve Balkan Türkleri Derneği’ne özel çok itinalı bir kahvaltı hazırlanmıştı.

Tabyanın bulunduğu tepe Tuna Nehrine bakıyor ve Romanya izlenebiliyor.

Kahvaltının ardından Abdülaziz döneminde yapılan ve Osmanlının İzmir-Aydın Demiryoludan sonra ikinci demir yolu olan Rusçuk-Varna Demiryolunun başlangıç noktası olan Tren istasyonu ve o dönem kullanılan ilk vagonlar görüldü. Tren istasyonu bugün faal olmayıp müze olarak kullanılıyor.

Abdülaziz döneminde yapılan ve İzmir-Aydın arası demiryolundan sonra Osmanlı Devletinin ikinci demiryolu Rusçuk-Varna demiryolunun Rusçuk istasyonu ve kullanılan ilk lokomotifler.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Bülent Karagöz (solunda) ve Dr. Bayram Çolakoğlu (solunda) Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte Rusçuk Tuna Parkında.

Rusçuk’taki devasa şehir parkı gezildikten sonra kafile Tarihimize Plevne Savunması olarak geçen Osmanlı-Rus savaşlarının cereyan ettiği Plevneye geçildi. Plevne’de Plevne Savaşına ait panaroma gezildi. Panaroma Osmanlı-Rus Savaşlarının 100. yılı anısına Rusların talimatıyla 1978 yılında yaptırılmış. Tarihin nasıl çartpıltıldığını görmek için ibretlik bir seyir mekanı. Ama unutulmamalı ki, büyük milletlerin ve devletlerin tarihi hakikatleri çarpıtmasına ihtiyaç yoktur.

Plevne savaşları sırasında Bulgarların çizdiği panaromada bile 21 cami minaresi saymak mümkün ancak bugün ayakta kalan ve müslümanlara hizmet eden tek
cami Plevne camii.

Plevne savaşları sırasında Bulgarların çizdiği panaromada bile 21 cami minaresi saymak mümkün ancak bugün ayakta kalan ve müslümanlara hizmet eden tekcami Plevne camii.

Plevne savaşları sırasında bu kasabada 21 adet cami bulunurken bugün sadece bir tane ayakta kalmış. Pleven programında heyete Plevne Müftüsü ve Plevne İmam Hatip Lisesi Müdürü de eşlik ve rehperlik etti.

Bir Cevap Yazın