3 Batı Trakyalı Türk Yunan Parlamentosu’nda

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerde oyların sayımı tamamlandı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre seçimlere katılım oranı yüzde 65,1 oldu. Bu verilere göre Batı Trakya’daki azınlık adaylarından 3’ü parlamentoya girdi.

Buna göre Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 18,85 ile 108, Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) yüzde 16,78 ile 52, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) yüzde 13,18 ile 41, Bağımsız Yunanlılar yüzde 10,6 ile 33, Yunanistan Komünist partisi (KKE) yüzde 8,48 ile 26, Altın Şafak (Hrisi Avgi) yüzde 6,97 ile 21, Demokratik Sol Parti yüzde 6,11 ile 19 milletvekili çıkardı.

Çevreci-Yeşiller, Ortodoks Halk Partisi (LAOS) ve Demokratik İttifak yüzde 3 barajını aşamayarak parlamento dışında kaldı.

Batı Trakya’daki Türk Müslüman azınlık adaylarından 3 kişi parlamentoya girdi. Rodop ilinde PASOK Partisi’nden Ahmet Hacıosman, SYRIZA’dan Ayhan Karayusuf, İskeçe’de ise SYRIZA’dan Hüseyin Zeybek milletvekili seçildi. Batı Trakya Türk azınlığı 16 yıl aradan sonra ilk kez parlamentoda 3 milletvekili ile temsil edilecek.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.