2050’de Bulgaristan nüfusunun üçte biri 65’in üzerinde olacak

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki nüfusun yaşlanmasını konu alan Dünya Bankası, gdişata göre 2050’de halkın her 3 kişiden birinin 65 yaşından yukarı olacağını belirtti. Rapora göre bu sorundan dolayı ekonomik büyüme seviyesi düşecek, çünkü iş gücünden yeterince yararalınılamayacak. Raporu tanıtan Dünya Bankası temsilcisi Dorte Domland, 2050’de İsveç ve Almanya’ya göre Bulgaristan’daki ekonomik aktivitenin azalacağını ve çalışan sınıf sorununun zor aşılacağını kaydetti.
Maliye Bakanı Çobanov, halkın yaşlanması ülkenin önünde duran en önemli problemlerden biri olduğunu belirterek, Dünya Bankası tavsiyelerine uyularak, eğitim kalitesi ve eğitimin iş piyasasıyla olan bağlantılarına odaklanılacağını aktardı.
Milli İstatistik Enstitüsü (NOİ) Başkanı Biser Petkov, 37 yıl sonra sigorta sisteminden kaynak kullanan kişilerin, sisteme sigorta ödeyerek destek veren kişileri sayı olarak aşacağını vurguladı.
Bu demografik soruna hazırlıklı olunması gerektiğini savunan Petkov, her çalışan daha şimdiden gelecekte çelışamayacak durumda olduğu zamanı düşünmesi gerektiğini, zira ilerde daha fazla çalışarak sistemdeki orantısızlığını dengelenebileceğini söyledi.

http://zaman.bg/


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.