2008’de Belgrad’daki büyükelçilik saldırılarıyla ilgili yeni tutuklamalar bekleniyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Sırp polisi bu hafta, dört yıldan uzun süre önce Belgrad’daki ABD ve Türk büyükelçiliklerine düzenlenen saldırılarda rol oynadıklarından şüphelenilen dokuz kişiyi tutukladı.

Sırbistan’da polis, 2008 yılında Kosova’nın bağımsızlık ilanını protesto eden göstericilerin yabancı büyükelçiliklere düzenlediği saldırılarla ilgili olarak dokuz kişiyi tutukladı ve beş kişiyi de arıyor.

Bir kısmı futbol fanatiği olan şüpheliler, Salı (10 Nisan) ve Çarşamba günü dört kasabada tutuklandı.

Onlar ve polis tarafından aranan beş diğer şüpheli, 21 Şubat 2008’de Belgrad’da ABD Büyükelçiliği’nin ateşe verilmesi ve Türk Büyükelçiliği’nin taşlanmasıyla ilgili olarak zan altında bulunuyor.

ABD Büyükelçiliği, Sırp hükümetinin düzenlediği ve yüz binlerce insanın katıldığı bir miting sonrasında saldırıya uğramıştı. Çoğunluğu futbol taraftarlarından oluşan yüzlerce gösterici, Belgrad şehir merkezindeki ABD Büyükelçiliği’ne saldırmış ve ateşe vermişti. Polis o dönemde boş olan binayı korumaya çalışmış, ancak kısa sürede geri çekilmişti.

Belgrad’ın Partizan futbol kulübü taraftarı Zoran Vujoviç, büyükelçiliğe yapılan saldırıda hayatını kaybetmişti. Olaylarda, 52’si polis memuru olmak üzere toplam 130 kişi yaralanmış, 192 gösterici tutuklanmıştı.

Sırp başsavcısı Zagorka Dolovac, ilk tutuklamaların geniş çaplı bir operasyonun sadece başlangıcı olduğunu söyledi. “Bununla kalmayacak. Polis ve savcılık çalışmaya devam edecek.”

Ancak İçişleri Bakanı İvica Daciç, polisin gereken şekilde kendisini operasyondan haberdar etmediğini söyledi.

Belgrad merkezli Vecernje Novosti gazetesine verdiği röportajda Daciç, “Bu kabul edilemez bir şey, çünkü yasaya göre bunu yapmaya mecburlar. Ben, bakanlığın başına polisin eylemlerine sivil denetim sağlamak üzere halk ve parlamento tarafından getirildim ve eylemlerinden haberdar edilmezsem bu görevimi yerine getiremem.” dedi.

Daciç, tutuklamaların gelecek ay başında yapılacak seçimlerden ve Sırbistan futbol şampiyonasında çok sayıda taraftarın bir araya gelerek ciddi bir güvenlik riski oluşturacağı önemli bir karşılaşmadan hemen önce yerine, “herhangi bir zamanda” yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

Kriminoloji ve Sosyolojik Araştırma Enstitüsü’nden Dobrivoje Radovanoviç, tutuklamaların 6 Mayıs seçimleriyle ilgili olduğundan şüphe etmiyor.

SETimes‘a konuşan Radovanoviç, “Olayların televizyon görüntülerinin ve ayaklanmaların hemen ardından yapılan tutuklamalardan sonra, büyükelçiliğe saldıranları bulmak için dört yıla ihtiyacı olduğunu söylemek, Sırp polisine hakaret olur.” dedi.

Ancak Radovanoviç’in, büyükelçiliklere yapılan saldırıların emrini verenleri bulma konusunda şüpheleri var.

Radovanoviç, “Böyle bir soruşturma, bizi siyasi partilerden insanlara götürecektir. Ve partiler arasında, birbirlerini tutuklatmayacaklarına dair gizli bir anlaşma var. Belli soruşturmalarda bu daha önce yaşandı.” dedi.

Southeast European Times için Belgrad’dan İgor Jovanoviç’in haberi — 12/04/12


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.