13 din adamının yargılandığı dava devam ediyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Antidemokratik ideoloji propagandası yapmak, yasa dışı İslam Vakfı’na üye olmak ve dini temele dayalı nefret yaydıkları gerekçesiyle yargılanan 13 din adamının yargılandığı dava devam ediyor.
Pazarcık İl Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasında şahit olarak dinlenen imam Süleyman Çelebi, Savcılığı ülkedeki Müslümanlarla alay etmekle suçladı. Çelebi, 2009 yılında Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığının İstanbul’da düzenlediği bir seminere katılarak, Türkiye’den Bulgaristan’a para getirip getirmediğine ilişkin soru üzerine Çelebi, “Bulgaristan’daki Müslüman toplumu bu davanın başlamasıyla tüm kurumlara kırgın. Kimse kimseye saldırmıyor. Size bir tokat vurduysam kendinizi savunacaksınız değil mi. Hangi din için olursa olsun, nereden para gelirse gelsin, kimseyi korkutmamalı çünkü Bulgaristan’da aşırı akımlar yok” dedi.
Aralarında Pazarcık, Smolyan ve Blagoevgrad illerinden imamların da bulunduğu 13 din adamı hakkında 18 Eylül 2012’de başlatılan davanın bir sonraki duruşması 12 Aralık’ta yapılacak.AA

İçeriği Paylaş